Valentínka

Lístoček s vyznaním, srdiečko, aké príjemné, milé potešenie. Zvyk posielať „Valentínky“ má u nás pomerne krátku tradíciu. Museli sme sa učiť, a ešte stále sa to učíme, vyjadriť náklonnosť a lásku. „I love you“, opakované možno až pričasto v amerických filmoch, sa nám zadalo umelé, neúprimné a zbytočné. Je naozaj zbytočné povedať: „Ľúbim ťa“, alebo „Mám ťa rád“? Veď je to predsa tak zrejmé, náklonnosť prejavujeme svojim správaním, starostlivosťou, netreba o tom hovoriť. A napriek tomu milé slovo, vyznanie, malý darček, zahreje pri srdci. Aj drobný prejav lásky vždy poteší.

Láska, láska, zrazu sa o nej hovorí všade.

Blíži sa deň sv. Valentína, sviatok zaľúbených. Je to len pre zaľúbených?  Sme aj po rokoch dobrého vzťahu ešte zaľúbení?  Mnohí by sme radi ten pocit zaľúbenia, motýľov v bruchu, prežívali čo najdlhšie, je to vôbec možné? Nie. Niektorí psychológovia a biochemici tvrdia, že zamilovanosť trvá maximálne dva až tri roky, iní že tri mesiace, a ak sa nezačne vyvíjať v trvalejší vzťah skončí. Čo ale ďalej? Láska našťastie nie je len o zamilovanosti. Vzájomné očarenie sa stratilo, ružové okuliare sú preč, ale pozitívne je, že máme reálnejší pohľad a teda možnosť partnera hlbšie spoznať. V tejto fáze vzťahu si môžeme vybrať, či sme ochotní budovať ho a investovať do neho svoju energiu. Možno to znie príliš racionálne, ale kým sa nespojí emocionálna stránka s racionálnou neprežijeme skutočnú lásku. O čom je skutočná láska? Je o dôvere, o hodnotách, o komunikácii, o spoločných záujmoch, ale aj o slobode. To všetko treba objaviť a neustále rozvíjať. Pričom nemôžeme vynechať vzájomnú príťažlivosť, ktorú sme otestovali hneď pri zamilovanosti, ale tiež si ju treba pestovať, lebo rutina môže byť zhubná. Prijmime teda sviatok sv. Valentína ako možnosť úprimne prejaviť svoju lásku a ochotu na nej pracovať.

Tak neváhajte a pošlite „Valentínku“ , či už máte pri sebe partnera dlhé roky a viete si predstaviť spolu zostarnúť, alebo ho ešte len hľadáte, a možno to bude prvý krok.

Trápi Vás otázka: „Čo robiť, ak mi „Valentínku“ nikto nepošle? alebo „Čo robiť, ak sa snažím, ale bez odozvy?“ prípadne iné podobné otázky?  Môžeme sa spolu tomu venovať na koučingu. Mám záujem

Vaša Maja