Ako ďalej ?

Vo svete zmenenom Koronavírusom žijeme už viac ako rok. Po prvotnom otrase sme len hádali: „Ako ďalej?“. Postupne sme si ale nachádzali spôsob ako žiť, pracovať, komunikovať s blízkymi a čím nahradiť spoločenské podujatia. Prispôsobili sme sa tomu. V druhej vlne sme už celkom ľahko zvládali prácu z domou, dištančné vyučovanie, nákupy cez internet, komunikáciu, dokonca aj so seniormi, cez video-aplikácie. Virtuálne vieme byť na takých miestach, kde by sme sa asi osobne vyskytli len ťažko.  Za pár minút prejdeme z vyučovania v Bratislave na konferenciu do Londýna.  Obľúbili sme si cvičenie vonku a kino doma. Je to vlastne všetko super, až na to…, že virtuálne objatie reálne nepocítime.

Preto ma opäť napadá otázka: „Ako ďalej?

Dúfam že čoskoro sa hrozba zmierni a časom úplne odznie, ale nebude to zo dňa na deň. Nevrátime sa do čias pred koronakrízou. Určite už nič nebude ako predtým. Zmenili sme sa. Tak ako sme sa postupne prispôsobili podmienkam pandemickej situácie, celkom postupne pôjdeme aj ďalej. Je na nás ako zvládneme reálne využiť to, čo sme sa naučili, ale neustrnúť v náhradných riešeniach, či už zo strachu, alebo pohodlnosti. Okrem prispôsobivosti máme aj zotrvačnosť a tá môže byť deštruktívna. Zostávať v stereotypoch, ktoré sme overili ako bezpečné je upokojujúce, ale prináša stagnáciu. Nedajme sa!

Položme si teda spolu otázku: Ako to chceme mať ďalej? Čo nám teraz najviac chýba a ako to môžeme postupne zaradiť do nového života?

Áno, nový život, verím, že nás čaká nový život, a dôverujem nám, ako ľudstvu, že bude dobrý. Záleží na každom z nás, ako si to premyslíme, precítime, ako sa k tomu postavíme a čo budeme vedieť pre to urobiť.

Ako na to?

Prvoradé je uvedomiť si, kde sme, rozanalyzovať si situáciu v akej sa nachádzame a otvoriť si obzory pre nové riešenia. Niekedy sme tak hlboko v svojom svete, že prestávame vidieť realitu. Potrebujeme odstup od seba samého. To je veľmi náročné, ale skúsený kouč vám pomôže vidieť veci z inej perspektívy a nachádzať nové alternatívy. Ak sa rozhodnete pre koučing, rada vám ponúknem svoje služby. Mám záujem

Vaša Maja