Mimo zastavanú oblasť

Vďaka za bratislavské lesy, alebo akékoľvek lesy, ktoré sú pre mnohých z nás útočiskom v tejto nezvyklej situácii.

Rok 2020 je výnimočný, rozhodne náročný, a to ešte nie je koniec…

„Všetko zlé je na niečo dobré“, znovu si pripomínam slová našej babky. Rozmýšľam o tom kráčajúc lesom na Dúbravskej hlavici a skúšam na niečo dobré prísť. Iba sa dívam a vtedy pochopím, že tento rok je výnimočný aj tým, že ho prežívame opäť bližšie k prírode. Touto istou cestičkou som skoro denne chodila na jar, keď začala pandémia. Viac ako inokedy som vnímala, ako nádherne príroda ožíva, jej mladú, jasnozelenú sviežosť. Tešila som sa zo spevu vtákov, a všetko toto mi dávalo nádej.

 

V lete sme si všetci trochu vydýchli, s pocitom, že sme to ťažké obdobie zvládli. Väčšinou sme ale zostali doma, alebo sme putovali Slovenskom, a samozrejme aj do prírody. Po dlhých rokoch som zažila opäť ten pocit z detstva, len tak ležať vo vysokej tráve, a cítiť tie známe vône, ktoré sa nezabúdajú.

 

Možno sme nečakali, že druhá vlna bude tak silná, ako sa ukazuje. Opatrenia musia byť naozaj prísne a my zas utekáme mimo zastavanú oblasť. Cestičky v bratislavských lesoch sú tento rok výrazne vychodené a teraz už plné lístia. Šušťanie lístia pod nohami ma upokojuje. Obdivujem nádherné farby jesene a nachádzam vnútornú rovnováhu. Cítim, že som súčasť celku. Celkom dobré uvedomenie. Mám z toho radosť, a to mi dodáva energiu.

 

Spojenie s prírodou vnímam aj ako spojenie so sebou. Ďalšia dobrá vec, ktorú som objavila. Cesta do prírody môže byť aj cestou k sebe. Na mojich workshopoch „Prosperita a sebadôvera“ hovorím o tom, ako je dôležité vytvoriť si reálny obraz o sebe. Dať si na to čas a hľadať odpoveď na otázky: „Kto som?“ a „Čo vlastne chcem?“. Prečo ale práve toto musíme stále riešiť? Lebo ak si čokoľvek dáme za cieľ v čisto racionálnej rovine: „Chcem schudnúť!“ ,„Chcem si nájsť novú prácu!“, „Chcem mať dobrý režim dňa!“, Chcem zdravo žiť!“, „Chcem mať dobrý vzťah s otcom!“ … neurobím to. Neurobím to, ak neviem prečo to chcem, ak som neobjavila svoju prirodzenosť. Môžeme sa do mnohých vecí prinútiť, ale trvalú zmenu prinesie len rozhodnutie, ktoré vychádza z vnútra.

Ak vás táto téma zaujala, príďte na koučing (s možnosťou online), budem Vás sprevádzať Vašim hľadaním.

Vaša Maja