Vitamíny pre dušu

Užívame vitamíny, otužujeme sa na čerstvom vzduchu, aby sme boli dostatočne odolní a pripravení brániť sa ochoreniu COVID-19. Sme zodpovední a snažíme sa chrániť si svoje zdravie, aj zdravie blízkych. Jedným zo základných opatrení je izolácia, ktorá má bohužiaľ aj druhú stánku. Nepriaznivo pôsobí na našu psychiku. Ako posilniť svoje mentálne zdravie?

  • Nezakrývajme si oči. V prvom rade je potrebné si uvedomiť situáciu. Prijatie skutočnosti, že niečo nie je v poriadku, je prvý krok k tomu, aby sme to mohli zmeniť.
  • Rozhodnime sa pre zmenu, to je druhý krok. Už samotné rozhodnutie, že niečo chcem inak, nám otvára cesty k hľadaniu možností.
  • Zrušme stereotyp, ktorý sme dobrovoľne prijali tým, že sme redukovali svoje činnosti. Urobme každý deň niečo neplánované, vráti nám to šťavu do života. Môžeme si kúpiť kvety, prvý krát ísť venčiť psa z útulku, upiecť koláč podľa nového receptu, len pre zábavu vylúštiť matematickú úlohu, alebo premiestniť nábytok v izbe… skúsme čokoľvek možno aj bláznivé, buďme vynaliezaví.
  • Poďme von v akomkoľvek počasí, nielen, že to posilňuje fyzickú imunitu, pomôže aj psychike. Okrem čerstvého vzduchu získame nové vizuálne vnemy, kvôli tomu je dobré meniť trasy prechádzok. Ideálne je spojiť prechádzku so stretnutím s priateľmi, v prírode je to bezpečné.
  • Skúsme šport, aj keď to práve nepatrí medzi naše obľúbené činnosti, dobre známe endorfíny pomôžu. Keď nič iné, vybehnime po schodoch a môžeme súťažiť sami so svojim včerajším výkonom. Len pár minút dokáže priniesť zmenu.
  • Hýbme sa spontánne a radostne. Tanec vie byť zázračný. Máloktorá činnosť je tak komplexná. Zapája viaceré časti mozgu, podporuje koncentráciu a zároveň umožňuje uvoľnenie. V spojitosti s hudbou, ktorá ovplyvňuje naše emócie a jej vnímanie nám prináša aj estetický zážitok je tanec to, čo nás môže urobiť šťastným.
  • Nadchnime sa pre umenie. Okrem hudby a spevu nás poteší vizuálne umenie. Galérie a múzeá sú otvorené a väčšinou prázdne, takže je to bezpečné. Určite nás privedú na nové myšlienky.
  • Skúsme pobaviť najbližších a rozosmejeme sa spolu. Už samotné zameranie pozornosti na iných nám otvorí iné horizonty.
  • Hrajme sa spoločenské hry, či už s deťmi, alebo s partnerom, či priateľmi. Prinesie to osvieženie komunikácie.
  • Rozmaznávajme sa. Príjemný kúpeľ, starostlivosť o seba, lahodí nielen telu, ale pohladí aj dušu. Pekne sa oblečme, aj keď zostávame doma, podporí to náš pozitívny obraz o sebe. Tepláky sú na šport.

Ak sa Vám zapáčil čo len jeden tip, budem spokojná. Mňa potešilo už aj toto písanie, čiže na záver: „Buďme kreatívni, lebo v zaujímavých aktivitách nájdeme radosť a šťastie“.

V prípade, že Vás téma „ako si posilniť psychickú imunitu“ zaujala pozývam Vás na interaktívnu prednášku o tom, ako zvládať emócie, ktoré najčastejšie pociťujeme v súvislosti s pandémiou. Mám záujem

Vaša Maja