Vianoce na blate

Môj kamarát Stano vravieva, že má rád každé počasie. Mne sa to veľmi páči a snažím sa nájsť niečo krásne nielen v slnečný deň, či vtedy, keď sa všetko trbliece čerstvým snehom. Hľadám to aj v pochmúrnom dni, keď čosi mrholí a na topánky sa lepí blato. Keby nám, keď sme boli malí, nepovedali, že čľapkať sa v blate je hnusné, možno by sme to robili s podobnou pasiou ako keď nám vŕzga pod nohami čerstvo napadaný sneh. Nechcem však byť nasilu pozitívna, ktorá potláča vlastné pocity a skrýva ich za masku umelého úsmevu. To psychike viac škodí ako prospieva. Nechcem ani znevážiť krásu bieleho prašanu. Chcem byť len prirodzená a prijímajúca realitu. Nedám si pokaziť čaro Vianoc nesplnenou predstavou z rozprávky, kde za oknom tíško sneží…

Prijať realitu a nemať prehnané očakávania, to sú zaujímavé podnety na zamyslenie. Čím je realita ťažšia, väčšinou ide o viac, ako o blato na topánkach, tým viac vnútornej sily potrebujeme na jej prijatie a zaujatie stanoviska.

Niekedy je ťažké nemať očakávania. To platí nielen ohľadom bielych Vianoc. Dá sa to vôbec? Všetci ich máme. Potrebujeme mať sny a ciele, za ktorými ideme, a to nie je celkom možné bez očakávaní. Skúsme však rozlíšiť čo sú zidealizované predstavy a čo je reálne možné. Ak budeme pripravení na viaceré možnosti vyhneme sa pocitom sklamania. Občas si zbytočne rôznymi očakávaniami sami vyrábame sklamanie. Často sa to deje najmä vo vzťahu k blízkym. Počítame s tým, že on-ona urobí toto, alebo neurobí tamto. Ak sa tak nestane, sme sklamaní a frustrovaní. Vinu hádžeme na partnera. Škoda, tu je totiž práve chyba. Je dobré si uvedomiť, že za svoj  život nesieme zodpovednosť hlavne my sami.

Ak máte chuť porozprávať sa o podobných témach, alebo pracovať na svojej vnútornej sile, rada sa s vami stretnem osobne, alebo online. Mám záujem.

Každopádne Vám prajem:

„Užite si krásne Vianoce,  s vďakou, že sú také aké sú, bez očakávaní čo by mohlo byť lepšie.“

 

Vaša Maja