Home office

„Home office“ – ešte nedávno vnímaný ako výsada, dnes nutnosť. Čo všetko prináša? Je to super! Hovoria si tí, ktorí okamžite ocenia jeho prínosy. Nemusíme cestovať, sme chránení v bezpečí svojho domova, máme voľnosť v nastavení pracovného času… Skrýva však aj pár nástrah. Ako na ne?

 5 krokov k efektívnejšiemu pracovnému dňu

Krok č.1 – Pracovný kútik

Neležte v pyžame s notebookom na kolenách! Nemáte doma samostatnú pracovňu? Nezúfajte! Tajomstvo úspechu je v tom, kdekoľvek v byte si vytvoriť útulný a praktický pracovný kútik, čo najviac izolovaný. Ja mám stôl pod oknom, nielen kvôli svetlu, ale aj preto, že keď zdvihnem oči od monitora, nerozptyľuje ma nič z domáceho prostredia. Minimalizujte! Majte poruke len to, čo bezprostredne potrebujte k práci. Spríjemnite si ho! Rámček s fotkami mám aj v „domácej kancelárii“. Radi ste pracovali z kaviarne? Štýlová podložka pod kávičku to spraví. Potrebujete ticho, alebo príjemnú hudbu, našťastie máme slúchadlá. Nezabúdajte na sedenie! Dobrá stolička nás podrží.

Krok č.2 – Režim

Doteraz ste pracovali podľa vnúteného rozvrhu dňa? Niekto iný nastavil termíny: kedy vyprevadiť deti do školy, kedy vyvenčiť psa, ktorú električku musím stihnúť, kedy začína míting … Skvelá správa, zmena je možná. Nastavte si harmonogram podľa seba. Dbajte na svoje biorytmy. Ste ranné vtáča? Ste produktívni večer? Pozorujte sa, a podľa toho si rozdeľte úlohy. Vytvorte si vlastnú štruktúru dňa!

Podobne, ako si zvyknete plánovať pracovný diár. Prioritizujte! Buďte reálni v odhade času jednotlivých aktivít, deň má stále 24 hodín. Na pracovné povinnosti počítajte cca 6 hodín a nezabúdajte na prestávky. Na plánovanie dňa stačí 5 minút. Zoznam činností na každý deň nám oslobodí hlavu a to je báječné.

Krok č.3 – Sústredenie

Tu sa mi natíska koučovací prístup. Položte si teda otázky: Čo ma rozptyľuje? Ako by som to chcel/a mať? Čo s tým môžem urobiť? Podľa čoho budem vedieť, že je to lepšie? Každý z Vás odpovedal asi trochu inak, a ak ste si dopriali čas na zamyslenie, pravdepodobne ste aj k niečomu dospeli. Univerzálnym rozptyľovačom sú siete. Chce to sebazaprenie. Buďte statoční! Zaraďte si čas na sieťach do denného harmonogramu a nedajte im viac. Ak vás to uprostred práce ťahá mrknúť čo nové, asi potrebujete prestávku. Doprajte si ju, v práci by ste vybehli možno na kávu, potešte a odmeňte sa.

Krok č.4 – Kontakt s kolegami

Chýbajú nám priame stretnutia so spolupracovníkmi, osobná koordinácia pracovných aktivít, ale aj ľudská blízkosť. Našťastie máme k dispozícii pestré komunikačné možnosti, chaty a video-hovory. Zahrňte ich do svojho denného plánu, je to prospešné a osviežujúce.

Krok č.5 – Odchod z „práce“

Skrytou nástrahou práce z domu je to, že nevieme vypnúť. Horšie sa nám oddeľujú pracovné aktivity od súkromných. Dbajte na to! Uvedomte si, že tak, ako by ste odišli z práce domov, musíte opustiť svoj pracovný kútik. Jednoznačne oddeľte čas na prácu, rodinu-vzťahy a na seba. Ak si chceme zachovať zdravie a silu potrebujeme aspoň hodinu denne len pre seba. Nezabúdajte na to, robte čo Vás baví. Zvykli ste chodiť na jogu? Zacvičte si s Grétkou cez FB: https://www.facebook.com/skolavztahov/.

Teším sa na Vaše postrehy a podnety na zamyslenie.

Maja Drahošová