Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Zlatá hodina

2 February @ 16:00 - 18:00

Pozývam na Zlatú hodinu do krásneho priestoru Vitaja tých, ktorí sa chcú nielen dotknúť svojich zlomených kúskov, ale ich i poskladať a opraviť zlatou farbou.

Arte Workshop je inšpirovaný starodávnou japonskou metódou KINTSUGI, kde sa poškodenej keramike vdychuje druhý život tým, že sa úlomky poskladajú, zalepia a zvýraznia zlatou farbou. Kintsugi je japonská technika, ktorá oslavuje nedokonalosti tak, že ich zvýrazní zlatou farbou. Je v protiklade toho, čo nám naša súčasná doba podsúva – byť dokonalý a skryť všetky nedostatky.

Na seminár si stačí doniesť starú zásteru a pokazenú keramiku, ktorá vám je srdcu blízka. Workshop je spojený s výkladom a osobnými praktickými ukážkami, pracuje sa meditatívne v malej skupine.

                                                   Niečo o mne…

Keď som bola malá, páčilo sa mi slovo pominuteľnosť. Spájala som ho so slovom nádej, lebo všetko sa končí a znova začína. Na toto krásne slovo som po čase zabudla.

Keď som dospela, napísala som pár poviedok, ktoré mi jedno vydavateľstvo vrátilo so slovami, že pre širokú verejnosť sú moje poviedky príliš efemerné a že to nie je práve najprístupnejšia forma pre čitateľov, že skutočný význam má iba pre autora a pre ostatných ostáva záhadou. Vtedy som sa veľmi hnevala, že mi ich nezverejnia a že ani neviem, čo znamená slovo efemerné, lebo v dnešnej dobe sa slovo efemerné moc nepoužíva. Mne však objasnilo, že ja som chcela napísať efemerné poviedky a tiež som chcela, aby časť z nich, moje polámané kúsky, zostali pre ostatných záhadou.

Pominuteľnosť alebo ak chcete efemernosť ma priviedla ku KINTSUGI, pretože vracia rozbitému úplne novú tvár, krajšiu ako po-minulosti. Pokým som však svoje rozbité kúsky nepozbierala a sama nezlepila, nemohla som sa pominuteľnosti dotknúť. Poďme sa spoločne dotknúť črepín, pretože tie prinášajú šťastie.

 

Zlomené treba vyhodiť opraviť.

Polámané je slabšie silnejšie.

Črepiny sú dôkazom konca začiatku.

 

Teším sa na Vás,

Diana Karasová

Mám záujem

Príspevok: dobrovoľný k dispozícii malé občerstvenie, káva, čaj

Details

Date:
2 February
Time:
16:00 - 18:00
Event Category: