Desatoro ako sa dať znovu do normálu

Vrátiť sa do normálu, to si dnes želáme mnohí. Želanie generuje dve otázky. Prvá: čo je normál? Je normálne lietať okolo sveta a nepoznať kraj svojho okresu? Je normálne tráviť väčšinu dňa s inými ľuďmi a nevedieť čo preberajú deti v škole? Je normálne denne najazdiť autom desiatky kilometrov a na večer sa ním odviesť do „fitka“? Druhá: kam sa chceme vrátiť?  Môj exmanžel chcel kedysi v recesii vyzvať ľudstvo na online hlasovanie, o návrate ľudí do jaskýň. Je to vizionár, ale bohužiaľ, takýto návrat už nie je možný.

Vrátiť sa do obdobia pred koronou už tiež nie je možné. Nič už nebude ako predtým. Štyri mesiace sa nedajú zo života vynechať a pokračovať tam, kde nás zastavila pandémia. Prežili sme obdobie plné obáv a obmedzení, ale aj uvedomení. Hodnoty sa nám ukázali bez dlhého rozmýšľania. Chtiac, nechtiac sme prišli na to, čo je pre nás dôležité a čo má zmysel. Máme výbornú šancu využiť to. Takéto uvedomenie nás dokáže nasmerovať na správnu cestu, tú svoju správnu cestu. Mali sme možnosť urobiť si poriadok nielen v skrini, ale začať ho robiť aj v živote. Dostali sme šancu zamyslieť sa nad tým, čo mohlo byť v minulosti lepšie a aké zmeny potrebujeme. Prenesme do otvorenej novej kapitoly desať zásad, ktoré nám pomôžu dostať sa znovu do normálu.

1. Zbavme sa neefektívnych činností, ak nám neprinášajú do života to, čo očakávame.

2. Využime to, čo sme počas pandémie objavili, či už je to možnosť pracovať z domu, online komunikácia, alebo bicyklové výlety s deťmi do lesa…

3. Tešme sa z toho, čo už opäť môžeme, či je to stretnutie s blízkymi, sedenie na terasách reštaurácií, návšteva galérie, alebo tancovanie s priateľmi…

4. Nebojme sa aj naďalej využívať svoju kreativitu, ktorá sa v mnohých z nás prebudila ako reakcia na prázdno a nepríjemné pocity počas koronakrízy.

5. Nájdime spôsob, ako túto svoju novoobjavenú danosť využiť v povolaní, zvlášť ak sme v situácii, že hľadáme novú prácu.

6. Robme to, čo nás baví, nevzdajme sa času na svoju záhradku, ktorá nám poskytla útočisko v čase krízy, alebo času na dobrú knihu, či upečenie koláča.

7. Zostaňme spomalení. Nutnosť spomaliť počas pandémie nám ukázala ako sme sa občas nezmyselne naháňali.

8. Využime skúsenosti z pandémie a vytvorme si úplne nový režim dňa, týždňa…

9. Zachovajme si súcit, ktorý sa v nás prebudil a potrebujeme ho.

a

Tešme sa z maličkostí a žime svoj život!